Озокеритотерапія – лікування озокеритом в Трускавці

Озокеритотерапія в Трускавці - лікувальні ефекти, процес лікування

Чим корисиний озокерит і його взаємодія з Нафтусею

Лікувальні ефекти: протизапальний, антиспастичний, розсмоктувальннй, знеболюючий, метаболічний, судиннорозширюючий, репаративно-регенеративний гіпосенсибілізаційиий.

Під впливом механічного, термічного та хімічного компонентів розвиваються нервово-рефлекторні зміни, з’являється шкірна гіперемія, збільшується судинна проникність, активуються гладкі клітини лаброцити і гістіоцити.

Окремі елементи озокериту проникають в цих умовах у внутрішнє середовище організму, і в залежності від чутливості рецепторів мембран, частина з цих елементів включається в клітинний метаболізм. Рефлекторний вплив озокеритолікування підвищує функцію деяких ендокринних залоз, гормони яких, потрапляючи в кров, мають протизапальну дію. Однак до сих пір залишається нез’ясованим, в якій мірі ці елементи і складники беруть участь в резорбції.

Вивчивши роль окремо і комплексно діючих лікувальних факторів курорту Трускавець (пиття Нафтусі і застосування озокеритотерапії) у хворих на хронічний пієлонефрит, виявилося, що використання цього комплексу дає якісно новий ефект:

  • нормалізується білковий спектр крові
  • знижується інтенсивність запального процесу
  • покращуються ниркові функції
  • відзначається стійкий терапевтичний ефект

Озокерит, що містить органічні речовини, потенціює і пролонгує протизапальну дію Нафтусі. Таким чином, інтерференція природних лікувальних факторів Нафтусі і озокериту може проявлятися в зміні закономірно реактогенної дії на організм. Дуже важлива правильна методика застосування цього виду лікування.

Процес лікування озокеритом

При призначенні озокериту лікар повинен враховувати:

  • форму і фазу захворювання,
  • вираженість запального процесу,
  • ступінь порушення функції нирок і сечових шляхів,
  • характер супутніх захворювань,
  • стан серцево-судинної і нервової системи.

Озокерит накладають у вигляді аплікації на область ураженого органу, так як наближення бальнеочинників до вогнища хвороби сприяє нормалізації рецепторною чутливості органів-мішеней і функціональної чутливості вищих регуляторних ендокринних центрів. Температура на поверхні озокериту повинна бути не менше 43-45 ° С, інакше він твердне і погано моделюється до поверхні тіла.

При проведенні озокеритотерапії слід враховувати принцип наростаючою дозування, що дозволяє підтримувати відповідні реакції організму на певному фізіологічному рівні. Тому експозиція перших двох процедур – 20 хв, при добрій переносимості, наступних – 30 хв.

Курс лікування 10-12 аплікацій через день.

Нерідко озокеритотерапію чергують через день з мінеральними ваннами, гідропатичними процедурами, електро-світло лікуванням. Озокеритові аплікації, щоб уникнути побічних явищ (нудота, запаморочення, частий пульс) призначають через 1-1,5 години після їжі.

Після процедури хворі відпочивають в фойє або спеціальних кімнатах. Завдяки високим тепло лікувальним властивостями озокериту відбувається глибоке прогрівання тканин і органів, тому в перші 30-40 хв після процедури, особливо в холодну пору року, необхідно уникати впливу охолодженого повітря.

Особам молодого і середнього віку накладають аплікації на область нирок або за типом трусів температури 45 ° С на 30 хв. Хворим похилого віку та дітям – по полегшеної методикою (температура 42-43 ° С, тривалість 20-25 хв).

Як правильно застосовувати озокерит

При збільшенні площі і товщини аплікації відбувається перегрівання тіла дитини, внаслідок чого з’являються занепокоєння, нудота, частішає пульс, посилюється потовиділення.

Тимчасове підвищення кількості лейкоцитів в сечі після перших 2-3 аплікацій, що не супроводжується підвищенням температури і погіршенням загального самопочуття хворих, не є перешкодою для подальшого продовження лікування.

При хронічному простатиті застосовують аплікації по типу трусів, які можна приймати в поєднанні з масажем передміхурової залози. Масаж проводять по щадній методиці, щоб уникнути загострення запального процесу і розвитку епідидиміту, везикуліту. Спочатку масаж роблять через день, з потім через 2 дні. Курс лікування 2-3 тижні.

Можливі побічні ефекти та протипоказання

Озокеритотерапію і масаж при загостренні захворювання і аденомі передміхурової залози проводити не слід.

При загостренні захворювання, рецидивуючому перебігу сечокам’яної хвороби, кораловидних конкрементах, гідронефрозі, лейкоплакії сечового міхура, нирковій недостатності, симптоматичної гіпертензії, прискореної ШОЕ, гематурії, циститі (поліпозному, кістозному, виразковому, калькульозному), підозрі на новоутворення і туберкульоз, хворим з єдиною ниркоюозокеритолікування не показано.

Протипоказанням для озокеритотерапії є запальний процес, незалежно якої міри активності, при хронічному панкреатиті, гепатиті.

Безперечно озокерит являється дуже корисним засобом лікування багатьох недугів, а в унікальному тандемі з Нафтусею – просто незамінний.