Санаторно курортне лікування печінки та жовчних шляхів

Лікування печінки і жовчних шляхів в Трускавці

Гепатит – найрозповсюдженіше захворювання печінки

Число носіїв в світі тільки поверхневого антигену вірусу гепатиту В (HBsAg) становить близько 200 000 000 чоловік, щорічно на Землі гострим вірусним гепатитом захворює понад 2 000 000 чоловік, причому у 10% з них розвивається хронічний гепатит.

За останні десятиліття в більшості економічно розвинених країн алкогольний фактор, як причина хронічних уражень печінки, випередив інфекційний. Захворювання жовчних шляхів в нашій країні становили 6-7,2 на 1000 наявного населення. Вважається, що за кожні наступні 10 років кількість хворих холециститом, що надходять на стаціонарне лікування, збільшується на 20%.

У 1/6 населення і у 1/4 осіб старше 60 років є камені жовчного міхура. Хронічні холепатії діагностовано у 15,4% обстежених дітей, причому щорічно цей показник збільшується.

Показання та протипоказання для курортного лікування

Невід’ємною ланкою комплексної терапії хворих на хронічний гепатит, запальними та дискинетичними захворюваннями жовчних шляхів є курортне лікування («Шахтар»,«Карпати»,«Молдова»), котре сприятливо впливає не тільки на функціональний стан гепатобіліарної системи, але і на супутню патологію травного каналу і підшлункової залози.

Лікування на курорті Трускавець показано хворим на хронічний безкам’яний холецистит різної етіології, без схильності до частих загострень, при нормальних показниках ШОЕ і лейкоцитозу.

Не показано скерування на санаторно-курортне лікування хворих в стадії загострення, які страждають гнійним, флегмонозним холециститом, з вираженим перихолециститом, водянкою жовчного міхура.

Направляються на курорт хворі з неускладненою жовчнокам’яною хворобою без приступів печінкової коліки і обтураційній жовтяниці, виключаючи форми, що вимагають оперативного втручання.

Комплексне санаторне лікування із застосуванням мінеральних вод через 3-4 тижні після холецистектомії з приводу холелітіазу, попереджає розвиток післяопераційних ускладнень, сприяє більш ранньому поверненню працездатності та зменшенню інвалідизації.

Санаторно-курортне лікування на курортах Трускавець («Перлина Прикарпаття»,«Весна»,«Ріксос-Прикарпаття»), показано реконвалесцентам після вірусного гепатиту і хворим на хронічний гепатит різної етіології в неактивній фазі, при незначних відхиленнях показників функціональних проб печінки (зокрема, при підвищенні рівня АЛТ крові не більше ніж удвічі).

Чим корисне курортне лікування печінки і жовчних шляхів ?

Особи із захворюваннями печінки і жовчовивідних шляхів традиційно займають домінуюче становище серед хворих терапевтичного профілю, що перебувають на курортному лікуванні в Трускавці.

Основними елементами комплексного санаторно-курортного лікування хворих із зазначеною патологією є:

  • внутрішнє і зовнішнє застосування мінеральних вод
  • озокеритолікування
  • апаратна фізіотерапія
  • лікувальне харчування
  • лікувальна фізична культура
  • психотерапія
  • медикаментозна терапія(в необхідних випадках)

Даний комплекс призначають диференційовано, з урахуванням клінічної форми і стадії захворювання, наявності ускладнень і супутньої патології, на тлі лікувального курортного режиму, побудованого з урахуванням процесів адаптації та акліматизації, чіткої регламентації часу прийому їжі, мінеральних вод, відпустки лікувальних процедур.

Користь мінеральних вод для організму людини

Пиття мінеральних вод:

  • стимулює процеси жовчоутворення і жовчовиділення
  • зменшує в’язкість жовчі і нормалізує її рН
  • стабілізує колоїдно-осмотичні властивості жовчі за рахунок підвищення кількості захисних колоїдів, збільшення вмісту холатів і зниження концентрації холестерину

Це сприяє ліквідації запального процесу в жовчних шляхах, нормалізації їх моторно-евакуаторної функції, зменшенню літогенності жовчі.

Лікувальна дія питних мінеральних вод зумовлено їх мінералізацією, температурою, хімічним складом.

Так, для вод малої мінералізації більш характерний жовчоутворювальний, а для вод високої мінералізації – жовчогінний ефект. Тепла мінеральна вода нормалізує тонус жовчних шляхів, чинить спазмолітичну і болезаспокійливу дію. Холодна вода, навпаки, може викликати спазм воротаря і сфінктерів жовчовивідних шляхів.

Основою лікування хворих із захворюваннями печінки і жовчовивідних шляхів на курорті Трускавець («Міротель», «Лісова Пісня», «Шале Грааль») є прийом слабомінералізованої сульфатно-магнієво-гідрокарбонатно кальцієвої води Нафтуся.

Вплив Нафтусі на функцію жовчних шляхів здійснюється нервово-рефлекторним і гуморальним шляхами, завдяки її неспецифічним (гіпоосмолярність і об’єм прийнятої води) і специфічним (іонний склад, органічні речовини) властивостями. Реалізація терапевтичного ефекту мінеральної води Нафтуся, обумовлена її гормон модулюючою дією, що виявляється в рамках гастроентеропанкреатичної нейроендокринної системи.

Завдяки безпосередньому впливу мінеральної води на дуоденальну слизову оболонку стимулюється як моторно-евакуаторна функція дванадцятипалої кишки і жовчовивідних шляхів, так і продукція інтестинальних гормонів.

Питні мінеральні води при хронічному гепатиті призначають диференційовано, залежно від клінічної форми, активності, варіантів перебігу захворювання. Крім того, необхідно індивідуально визначити кількість призначається води, оскільки є повідомлення про несприятливу дію мінеральної води в підвищених дозах на функції печінки.

Дозування і температурний режим пиття мінеральної води, призначається лікарем в індивідуальному порядку, враховуючи основне і супутні захворювання.

Оптимальний термін лікування на курорті Трускавець, становить 18 – 24 дня.