Захворювання єдиної нирки

Лікування захворювань єдиної нирки в Трускавці

Чим небезпечний стан єдиної нирки ?

Захворювання єдиної нирки – небезпечний стан, з загрозою в будь-який момент розвитку серйозних ускладнень. Такі хворі є особливим контингентом, що вимагає в ряді випадків негайних заходів, в тому числі і хірургічних втручань.

В даний час вважають, що навіть таке поняття, як «єдина здорова нирка» є умовним, бо її функція «здійснюється на межі можливостей». Показники парціальних функцій і кровотоку умовно здорової нирки становлять лише близько 60% сумарної функції двох здорових органів.

Тому до теперішнього часу серед урологів існує думка, що хворим з єдиною ниркою курортне лікування не показано. Прийом води з вираженою сечогінною дією є надмірним навантаженням і може привести до виснаження резервних можливостей нирки.

Єдина нирка та курортне лікування

Такий вид лікування вважали неприпустимим в дитячому віці, оскільки, в силу фізіологічних особливостей організму, нирка несе подвійне функціональне навантаження.

Про ефективність санаторно-курортного лікування пацієнтів з єдиною ниркою в Трускавці («Ріксос-Прикарпаття», «Шахтар», «Молдова»), провівши спостереження за хворими, які перенесли нефректомію (видалення нирки) з приводу нефролітіазу і його ускладнень. Більшість пацієнтів лікувалися в пізні терміни після втручання більше 3-6 років.

При поєднанні курортного лікування з медикаментозною терапією до кінця курсу нормалізувалася уроцитограмма у більшості хворих.

Однак у 24% хворих з наявністю каменів кількість лейкоцитів, еритроцитів і бактерій до кінця лікування не знижувався, а показники проби Реберга-Тареева реєстрували порушення фільтраційно-реабсорбційну функції, спостерігалося покращення секреторної і екскреторної функцій нирки. У 11% випадків, в основному при істотних порушеннях пасажу сечі, позитивні зміни були відсутні.

Автори розцінюють результати лікування пацієнтів з однією ниркою як цілком сприятливі.

Стан здоров’я більшості хворих покращився як в найближчі, так і у віддалені терміни.

Багато провідних урологів вважають за необхідне санаторно-курортне лікування в Трускавці («Міротель», «Карпати», «Шале Грааль») хворих, які перенесли нефректомію з приводу гострого гнійного пієлонефриту. Автори спостерігали хворих після нефректомії, яким призначали добове пиття Нафтусі, антибактеріальну терапію, лікувальне харчування, застосування мінеральних ванн і озокеритотерапії.

Більшість хворих вказували на покращення самопочуття після перебування на курорті, а багато хто цим видом лікування користувалися до 4-5 разів.

Спостерігаючи хворих в ранні терміни після нефректомії і отримували високий лікувальний ефект. Однак до застосування мінеральних ванн і озокериту в таких випадках потрібно підходити з обережністю через небезпеку виснаження резервних сил і функціонального перевантаження єдиної нирки.

Відмінності у лікуванні дорослих та дітей

Вивчення особливостей перебігу захворювання єдиної нирки, можливостей використання курортних лікувальних факторів, результативності такої терапії особливо важливо у дітей, що пов’язано з багатьма причинами.

За даними багатьох дослідників, компенсаторні можливості дитячого організму вище, ніж у дорослих. Дитині з однією ниркою належить значно триваліший період життя, ніж дорослому (не менше 60-70 років), що може призвести до поступового «стомлення» нирки, а при її захворюванні і до розвитку хронічної ниркової недостатності. І, нарешті, протягом перших 7-18 років життя дитина зазнає кілька періодів бурхливого ендокринного розвитку, що не може негативно не позначитися на функції єдиної нирки, що знаходиться в стані напруженості.

Діти з практично здоровою ниркою при поступленні на лікування скаржилися на швидку стомлюваність, поганий апетит, біль у поперековій ділянці, хоча функціональні проби, титр запальних елементів, обмін основних електролітів не виходили за межі норми. Безумовно, психоемоційна травма, нанесена операцією, чинить негативний вплив на нервово-психічний стан, що в свою чергу впливає на швидкість і повноту включення механізмів вікарної гіпертрофії, адаптації та компенсації, що залишилося після нефректомії органу.

Вважається за необхідне проведення хворим після нефректомії психотерапевтичних заходів з профілактичною та лікувальною метою.

В результаті лікування, поряд з покращенням загального самопочуття, у половини дітей з лейкоцитурією в початковому стані кількість лейкоцитів знизилося або вони повністю зникли. Піурія до кінця лікування визначалася в основному при калькульозному пієлонефриті, гідронефрозі. Бактеріурія зникла в основному у дітей з мікробним числом, що не перевищує 50 000 в початковому стані.

При визначенні ритму добової екскреції і відносної щільності сечі встановлено, що діти з залишилася після нефректомії ниркою виділяють за добу, сечі більше, ніж практично здорові.

Чи варто проводити курортне лікування стану єдиної нирки ?

В результаті дослідження перерахованих функцій в кінці лікування здатність канальців нирок синтезувати водневі іони і аміак під впливом лікування підвищується. Навіть у людей з явищами хронічної ниркової недостатності, тобто в умовах дефіциту функціонуючих нефронів, відзначається підвищення цих функцій.

Показання до курортного лікування Кришталевий Палац», «Вернигора») хворих з єдиною ниркою пов’язані ще і з тим, що у хворих цієї категорії є значні порушення функції печінки, які протікають, як правило, з малими клінічними проявами. Лікування на курорті, сприятливо впливає на функції печінки і жовчних шляхів, сприяє метафілактики переходу латентної гепатопатии в явну.

При наявності каменів і пов’язаних з цим порушенням пасажу сечі курортне лікування, як в найближчі, так і в окремі терміни ефекту не дає.